Základním principem tréninku v TI je to, že netrénujeme „svaly“, ale trénujeme mozek, tedy že žádný pohyb neděláme bezmyšlenkovitě. Cílem je, abychom postupně naučili mozek (nikoli svaly!) novým pohybům, abychom v něm vytvořili nová nervová spojení, které se časem stanou „automatické“. Jak toto „zautomatizování“ trénovat?
Rehearsal = Nácvik nového pohybu „na suchu“. Cílem je vědomě začít vnímat nový pohyb a jak se při něm chová moje tělo. Např. pozice Supermana – postavím se vzpřímeně, zvednu paže, zkontroluji šířku rozpětí, hloubku „zanoření“ rukou, uvolněné prsty, uvolněnou hlavu.
Drill = Nácvik ve vodě – provedu to stejné co v nácviku „na suchu“, jen s tím, že vše zkouším už ve vodě (tedy v poloze ležmo na hladině). Připravím si polohu těla, nadechnu se, položím se na vodu a vnímám, co se děje s tělem. Opakuji několikrát („5x“)
Drill + Whole Stroke = Nácvik ve vodě ve spojení s celým stylem – provedu stejný nácvik (1x) a snažím se toto uvědomění zařadit do celého stylu. Vnímám vždy jen jeden aspekt nové polohy, nikdy se nesnažím „opravit“ a „zlepšit“ vše najednou.
Whole Stroke = Plavu celý stylem, a během jednoho bazénu si vybírám jeden bod uvědomění, na co zaměřím svou vědomou pozornost. Nikdy se nesnažím vnímat vše.
Whole Stroke + Interval = Plavu více bazénů za sebou, mezi nimi zařazuji krátký interval na vydýchání a vědomě se připravím na další bazén (a třeba jiný bod vnímání)
No Comments