V předchozích 3 dílech (video 9, 10 a 11) rozebíral Shinji Takeuchi přístupy, jak zvýšit efektivitu našeho pohybu:
– ve videu 9 a 10 – omezením všech zbytečných pohybů a jevů, které spotřebovávají naší energii a působí proti našemu snažení-pohybu vpřed bez námahy – cákání vody rukama, víření bublin kolem sebe, vysilujícím kopáním a způsobem, jakým zasouváme horní ruku do vody,
– ve videu 11 – správným využitím gravitace.
V dnešním, posledním dílu věnujícím se technikám při samotném plavání, se podíváme na 2 principy, které propojí všechny klíčové pohyby v jeden plynulý celek:
1) Výměna rukou: výchozí poloha – jedna ruka je natažená vepředu a působí jako „opora“ těla pro jeho rovnováhu, druhá je připravená pod úhlem 45st, s vysokým loktem nad hladinou; Výměna – v tuto chvíli dochází k rotaci těla a výměně rukou – horní ruka se zasouvá dopředu a natažena ruka se stahuje zpět. Tato společná výměna, tento společný a koordinovaný pohyb, přináší mnohem více energie a síly do pohybu vpřed, než kdyby tyto pohyby probíhaly odděleně (přesun horní ruky dopředu a záběr natažené ruky). Tento koordinovaný pohyb je nejen efektivnější, ale také téměř „bez námahy“ (protože síla pro tento pohyb nevychází z rukou, ale ze samotného středu těla, jehož svaly jsou pro tento pohyb téměř nevyčerpatelné).
2) Diagonální síla – vzniká spojením několika klíčových pohybů v jeden okamžik: lehkým kopnutím nohy (např. levé) zahájím rotaci boků (levý bok je níže a začíná se vytáčet nahoru), přidám rotaci zad (tedy celé tělo začíná rotovat z levé strany níže na pravou stranu) a zároveň zasouvám protilehlou (tedy v tomto případě pravou) ruku. Tím dojde k diagonálnímu propojení a zapojení téměř všech svalů (od levé nohy, přes střed těla, zad, až po pravou ruku). Do tohoto koordinovaného pohybu se pak přidávají všechny dříve zmíněné principy ukázané v předchozích videích (využití gravitace a další).
No Comments