V předchozích 2 dílech (9 a 10.video) rozebíral Shinji Takeuchi první přístup, jak zvýšit efektivitu našeho pohybu a to omezit všechny zbytečné pohyby a jevy, které spotřebovávají naší energii a působí proti našemu snažení-pohybu vpřed bez námahy.
1) Základem
pro správné využívání gravitace je správné natočení těla (tzv. bruslařská poloha). Jakmile toto zvládneme, bude naším dalším krokem naučit se efektivně střídat toto natočení z jedné strany na druhou
(toto střídání se v TI učíme pomocí tzv. spodních (zipových) přesunů). Jakmile zvládneme i toto střídání, pak posledním krokem, který zajistí onen „pohyb bez námahy“ je přeměnit tento swingový pohyb ze strany na stranu do pohybu vpřed (ve videu naznačeno v 0:25) –
v TI toto cvičíme pomocí tzv. horních (zenových) přesunů.
2) Tato „přeměna energie“ z rotace ze strany na stranu do pohybu vpřed, se zajistí tím, že přesuneme svou váhu do natažené ruky: poté, co zasuneme ruku do vody a natáhneme ji, přesuneme „na ni“ i svou váhu. Tento přesun váhy nám dodá onu potřebnou energii pro pohyb vpřed, která je „bez námahy“.
3) Poslední možnost jak využít gravitaci ve svůj prospěch, je tzv. „vysoký loket“ ve fázi přesunu horní ruky* – pokud bude v okamžiku zasunutí ruky do vody náš loket nejvýše (výše než je zbytek ruky), získáme další potenciální energii, kterou můžeme jednoduše a „bez námahy“ přeměnit v energii kintetickou, tedy v pohyb (ve videu v čase 1:10). Tato technika „vysokého lokte“ se řadí již mezi pokročilejší (pro její zvládnutí je potřeba nejdříve zvládnout předchozí kroky), ale plavání je díky ní snazší a i celý plavecký pohyb pak vypadá hezky a ladně.
No Comments