Základním východiskem pro pohyb záběrové ruky je fakt, že lopatka je spojena s ramenem, a to úhlem cca 30st (směr lopatky vůči ose procházející rameny-tzn. vůči zádům). Proto, pokud je pohyb veden v tomto úhlu, je mnohem přirozenější a příjemnější – tedy pohyb ruky v úhlu 30st před ramenem je snadný, pohyb ruky 30st za osou ramena je už výrazně těžší – jednak energeticky a jednak hrozí zranění-přetížení ramen. Proto je důležité provádět pohyb rukou v tomto přirozeném rozsahu – tedy před osou ramen – a to pro daný úhel prakticky znamená přibližně 5-10 cm. Pohyb ruky vedený 5-10 cm za osou ramen je už výrazně namáhavější a také rizikovější ke zranění. Pod textem pak najdete ilustrativní obrázky. Snad pomůžou k lepšímu pochopení.
Posledním aspektem bolesti svalů je únava svalů – jakmile se svaly jednou unaví, není lehké je regenerovat a další plavání je touto únavou poznamenáno – technika je horší a i tělo se hůře učí novým pohybům.
Klíčem je proto plavat pouze v časech a vzdálenostech, kdy u mě ještě nedochází k únavě a tento čas postupně navyšovat – je lepší plavat kratší vzdálenosti a mezi nimi odpočívat, a tyto vzdálenosti a časy navyšovat postupně.
No Comments