Tento článek je součástí 13 dílného seriálu, ve kterém prezident TI, Shinji Takeuchi, představuje základní principy pro snadnější plavání.
VOLNÝ PŘEKLAD
Řešení pro „Únava svalů“ – část 1 ze 2
část 1 – Přetěžování svalů
Hlavní příčiny vnímané únavy jsou přetěžování svalů a pohyb za hranicí rozsahu zdravého pohybu. Níže nabízí Shinji Takeuchi několik rad, jak se s únavou vypořádat:
Cvičení Medůzy – relaxujte svaly – Pro zlepšení relaxace svalů a celkového uvolnění je ideální cvičení „Medůzy“, viz video č.3. Během plavání se pak snažíme udržet tento pocit-stav co nejdelší dobu.
Věnujte větší pozornost protažení ruky místo záběru rukou – Únava také přichází, pokud se snažíme „příliš zabírat silou“. Jak proti tomu bojovat – zaměřte svou pozornost na ruku, která se zasouvá do vody a ne na záběrovou ruku.
U zasouvací ruky se zaměřte na její maximální protažení – druhou ruku, záběrovou, pak jen lehce, plynule, ve stejném tempu jakým zasouváte ruku do vody, vraťte směrem k tělu – k záběru ruky potom využijete hlavně sílu a pohyb rotace těla, nikoli svaly ramenou a ruky.
Pokud se zasouvá ruka do vody rychle, dochází i k rychlejší rotaci a tedy i k rychlejšímu záběru (ale stále „bez námahy“).
Tímto pohybem, resp. rychlostí a intenzitou zasouvací se ruky, vzniká a vytváří se hlavní pohon pro celkový pohyb vpřed.
Zde je ale potřeba upozornit, že aby bylo protažení zasouvající se ruky efektivní, nestačí ruku jen „protáhnout“, ale je zapotřebí spojit tento pohyb s pohybem a rotací celého těla – tím, že se zaměříme na opačný bok, než zasouvající se ruka (tzn. na bok, který rotuje nahoru)
Spojením rotace boků (a to nejen do strany, ale taky dopředu) společně s rychlostí a směrem zasunutí ruky, vzniká energie pro pohyb a rychlost při kraulu.
Udržte pohyb ramen v přirozeném rozsahu – dalším bodem soustředění jsou naše ramena. (o přirozeném úhlu pohybu ramen více ve videu č.7)
Při pohybu ruky nad hladinou a při jejím zasunutí je místo soustředění se na záběr a pohyb vycházející z ramene, mnohem užitečnější myslet na to, že pohyb je vytvářen „z podpaží“ (tzn. to jediné, o co se snažíme, je „otevřít podpažní jamku“). Tím dochází k protažení podpaží místo k záběru rukou a tím dochází k přirozenějšímu pohybu ruky v rameni, a téměř nedochází k zatěžování ramenních svalů a konečně nedochází k jinak častým zraněním a přetížením ramenních svalů a kloubů.
Takto prováděné záběry mají minimální dopad na rychlost a kvalitu záběru, a maximálním způsobem šetří vaši energii a zabraňují únavě.
No Comments