24 Led Pohyb bez námahy
Lekce 3 : Pohyb bez námahy
Vpřed nás pohání gravitace a svaly středu těla, nikdy kopání ani zabírání rukama.
V minulých lekcích jsme zvládli základní polohu ve vodě pro styl kraul. Ta maximálně snižuje odpor ve vodě (je rovnovážná) a umožňuje nám plavat ladně a plynule (protože je hydrodynamická).
V dnešní lekci přidáme několik základní principů, které společně umožní „pohyb téměř bez námahy“. Tím je využití gravitace (která je zadarmo) a svalů středu těla (které jsou pro pohyb ve vodě prakticky neunavitelné), namísto svalů paží (které se trénují dlouho a vyčerpají velmi brzy) a silového kopání (které vás pouze vyčerpá a připraví o poslední kyslík v těle).
Zní vám to jako nesmysl, plavat bez zabírání rukou a bez kopání? Jde to! Zkusím vás o tom přesvědčit. 😉
Co už umíme – zopakování minulých lekcí:
1) Hlídat si rovnovážnou polohu
2) Natočit se na jeden bok, s dolní rukou vepředu mířící „mírně dolů“ (tzv. trpělivá ruka) a s jednou rukou u těla
3) rameno vytočit z vody „tak akorát“
4) Vedoucí ruku ponechat v rovnovážné poloze (na „11“ či „13“ hodině) do té doby, dokud druhá ruka není připravena na zasunutí do vody – tzv. „trpělivá vedoucí ruka“ a
5) Vaše nohy při kopání zůstávají schovány „ve stínu“ vašeho těla.
Tuto trpělivost a stabilitu v hydrodynamické poloze, při pohybu ruky, trénujeme samostatně pomocí cvičení tzv. Zipových přesunů.


Nově přidáme další klíčový prvek – 6) pohyb „bez námahy“

6) Pro pohyb vpřed využijeme gravitaci a svaly středu těla – z pozice, kterou zaujmeme v bodu 5 (viz obrázek 4) výše) , se do stejné rovnovážné a hydrodynamické polohy na druhém boku dostaneme tak, že připravenou horní ruku píchneme do vody (dopředu a mírně dolů, do pozice „11“ či „13“) a současně ve stejnou chvíli pomocí svalů středu těla provedeme rotaci kyčlí, abychom se přetočili na druhý bok.
Princip 3: Pohyb bez námahy:
Dynamika pohybu ruky směrem dopředu a mírně dolů (tedy gravitace) a dynamika rotace (nejen do boku, ale také i mírně dopředu), způsobí ono vytoužené „sklouznutí“ vodou „bez námahy“.
Pokud se nám podaří při tomto „manévru“ zachovat po celou dobu hydrodynamickou a rovnovážnou polohu, dosáhli jsme cíle – ladného, plynulého pohybu „téměř bez námahy“.
Tento princip se budeme učit pomocí cvičení tzv. Zenových přesunů. Navazuje na tzv. Zipové přesuny, které jsme si ukázali v minulé lekci a společně tvoří nejcennější cvičení na naučení se ladného a plynulého kraulu.
Co nás čeká v příštích dílech?
V příštích dílech se podíváme podrobněji na to celý tento pohyb a zaměříme se na cíl, jak si „udržet“ tuto ideální polohu po celou dobu jednoho cyklu – tedy během záběru levou a pravou rukou v kraulu (tj. přetočení se z jednoho boku na druhý a zpět). Podíváme se podrobněji na to:
– co se děje s horní rukou, která se přesouvá do pozice „před zapíchnutím“ do vody (tzv. fáze relaxace),
– co se děje s dolní rukou (tzv. catch fáze) – že ta nikdy „NEZABÍRÁ“ silou,
– co dělají nohy (tzv. dvoudobý kop) – ty nikdy „NEKOPOU“ aby dodaly pohon,
– a v neposlední řadě, jak při tom všem správně DÝCHAT.
No Comments