Shinji Takeuchi: Příliš vyčerpávající plavání – část 1 (9/13)

Když je konečným výsledkem našeho plavání pocit "vyčerpání" - část 1/4

  — 9. díl — 

Tento článek je součástí 13 dílného seriálu, ve kterém prezident TI, Shinji Takeuchi, představuje základní principy pro snadnější plavání.

VOLNÝ PŘEKLAD

Řešení pro ty, kteří považují plavání za „příliš vyčerpávající“ – část 1 ze 4

 
Hlavní příčinou, proč vnímáme plavání jako příliš náročné, je jeho neefektivnost. Špatná efektivita je pak důsledkem špatné techniky. Proti pocitu vyčerpání proto v systému TI „bojujeme“ tím, že zlepšujeme svou techniku.
 

Prvním přístupem, jak zvýšit techniku a tím i efektivitu našeho pohybu, je omezit všechny zbytečné pohyby a jevy, které spotřebovávají naší energii a působí proti našemu snažení-pohybu vpřed bez námahy.

1) Cákání vody rukama – to se děje, pokud naše ruce „plácají“ vodu, místo aby se do ní zasouvali – tedy celou svou plochou (ruce, předloktí, paže „plácnou“ při pohybu vpřed povrch vody současně).  Pokud budeme zasouvat ruku pod úhlem přibližně 45st, toto plácání omezíme na minimum (ve videu v čase 1:30)

2) Víření bublin kolem sebe – bublinky vznikají tím, když na hladinu vyplavává kyslík poté, který předtím vtlačíme rukou do vody (např. oním plácnutím přední ruky celým povrchem – ve videu v čase 2:05). Bubliny nijak nepomáhají v pohybu, naopak vytvářejí pro pohyb našeho těla další odpor a jsou tedy nežádoucí. Navíc, pokud při našem záběru rukama vytváříme i bubliny, pak náš záběr rukou sebou „nese“ i tyto bubliny (nebo jinak řečeno, musíme proti těmto bublinám vzduchu ve vodě více zabírat). Pokud tedy naše tělo plave místo čistou vodou vodou s bublinami, bude pohyb právě vlivem bublin pomalejší. Toto zpomalení vyžaduje naší další energii navíc a to nás vyčerpává. 

Řešením je proto zasouvat ruku do vody nikoli „naplacato“, ale pod úhlem, čímž omezíme vznik bublin, snížíme odpor a pomůžeme své rychlosti. Aby tento vstup-zasunutí ruky do vody byl co nejefektivnější, měl by okamžik vstupu ruky do vody proběhnout co možná nejpomaleji. Na další informace se můžete těšit u videa č.10.

 

Předchozí díl:

– 8. díl –  Plavání a tepová frekvence

Následující díl:

– 10. díl –  Příliš vyčerpávající plavání – část 2 ze 4

Lukáš
cadanlukas@gmail.com
No Comments

Post A Comment