Shinji Takeuchi: „Náročné“ plavání a tepová frekvence (8/13)

Když se zdá plavání "náročné" - jak to souvisí s tepovou frekvencí?

  — 8. díl — 

Tento článek je součástí 13 dílného seriálu, ve kterém prezident TI, Shinji Takeuchi, představuje základní principy pro snadnější plavání.

VOLNÝ PŘEKLAD

Řešení pro „náročné plavání“ – jak souvisí naše pocity „náročného plavání“ s tepovou frekvencí

 
Za měřítko náročnosti cvičení na naše tělo lze považovat náš srdeční tep*. Z měření a testování se ukazuje, že při plavání nedosahuje maximální tepová frekvence takové výše jako např. u běhu.
 
Protože se ve vodě tepová frekvence snižuje (to je způsobeno různými vlivy – rovovážnou polohou, tlakem vody na tělo, chladem vody aj.), nemělo by být plavání tak náročné, jak se vám zdá. Pokud tedy cítíte, že plavání je náročné a těžké, ale vaše tepová frekvence tomu neodpovídá, pak lze říci, že tato náročnost je „pouze ve vaší hlavě“ (tento pocit je také dán vlivy, které „na suchu“ naše tělo neřeší – nedostatek vzduchu, zcela jiný typ pohybu apod). Plavání nemá a nemusí být pro naše tělo namáhavé. Pokud to tak cítíme, ale tepová frekvence říká něco jiného, je potřeba o této „pravdě“ přesvědčit svou hlavu.
 
Řečeno čísly, pokud není vaše tepová frekvence vyšší než 80% vaší maximální tepové frekvence (což je přibližně hranice anaerobního prahu), plavání byste neměli cítit jako opravdu těžké a vy můžete zvýšit intenzitu cvičení (až do této úrovně).
 
Naopak, pokud vaše tepová frekvence překročí 80% vašeho maxima, pak snižte rychlost, tepová frekvence by se měla také snížit a s ní o pocit náročnosti.
 
Pokud plavete pod touto hranicí 80%, ale ke snížení pocitu náročnosti nedojde, může být zde řada důvodů. Jedním/hlavním z nich je právě svalové napětí a nedostatečné uvolnění svalů. Pokud tomu tak je, vědomě relaxujte, zařaďte vhodná relaxační cvičení (ideálně spojenou s nácvikem správné techniky, např. supermanovu nebo bruslařskou polohu nebo cvičení snižující přirozený strach z vody nebo celotělové relaxační cvičení medůzy) a zaměřte svou pozornost jiným směrem než k „výkonu“. Jak na to si ukážeme ve videu č.9 a 10.

* osobní poznámka k měření tepové frekvence při plavání

Při běhání nebo jízdě na kole, triatlonu a dalších vytrvalostních sportech je často měření tepové frekvence jedním z klíčových ukazatelů při tréninku nebo i závodech. V systému plavání podle TI se s měřením tepové frekvence pro potřeby tréninku primárně nepracuje, je to jen jakási doplňková metoda pro měření kvality a zlepšování našeho plavání, v duchu tohoto článku – u zkušenějších plavců lze tuto metriku spojovat s počty záběrů na bazén, s měřením času apod.

Pro zájemce o problematiku vlivu tepové frekvence na sportovní výkon, zejména pro běh, jízdu na kole, triatlon a další, bych zde rád odkázal na vynikající knihu „Trénink podle srdeční frekvence“ od autorů Roy Benson a Declan Connolly. V ní najdete mj. také návrh na plavecké cvičení*, které vám umožní změřit svou maximální tepovou frekvenci právě pro plavání (protože jak uvádí autoři, i Shinji Takeuchi v tomto článku, tato hodnota je většinou různá pro běh, jízdu na kole anebo plavání, a je potřeba ji změřit vždy znovu pro daný typ sportu).

*Já jej zde neuvádím záměrně, protože se jednak nepovažuji za odborníka na tuto problematiku, ale taky se jedná o cvičení, které vás dostane až na kraj vašich fyzických dovedností (protože se potřebujete dozvědět, jaká je vaše MAXIMÁLNÍ tepová frekvence) a z principu je potřeba zvážit své zdravotní dispozice, zda takové cvičení je pro vás osobně bezpečné. Zájemci se jistě k danému cvičení nakonec dopátrají ;-).

Předchozí díl:

Následující díl:

Lukáš
cadanlukas@gmail.com
No Comments

Post A Comment