22 Čvc Shinji Takeuchi: „Náročné“ plavání a tepová frekvence (8/13)
Když se zdá plavání "náročné" - jak to souvisí s tepovou frekvencí?
— 8. díl —
Tento článek je součástí 13 dílného seriálu, ve kterém prezident TI, Shinji Takeuchi, představuje základní principy pro snadnější plavání.
VOLNÝ PŘEKLAD
Řešení pro „náročné plavání“ – jak souvisí naše pocity „náročného plavání“ s tepovou frekvencí
* osobní poznámka k měření tepové frekvence při plavání
Při běhání nebo jízdě na kole, triatlonu a dalších vytrvalostních sportech je často měření tepové frekvence jedním z klíčových ukazatelů při tréninku nebo i závodech. V systému plavání podle TI se s měřením tepové frekvence pro potřeby tréninku primárně nepracuje, je to jen jakási doplňková metoda pro měření kvality a zlepšování našeho plavání, v duchu tohoto článku – u zkušenějších plavců lze tuto metriku spojovat s počty záběrů na bazén, s měřením času apod.
Pro zájemce o problematiku vlivu tepové frekvence na sportovní výkon, zejména pro běh, jízdu na kole, triatlon a další, bych zde rád odkázal na vynikající knihu „Trénink podle srdeční frekvence“ od autorů Roy Benson a Declan Connolly. V ní najdete mj. také návrh na plavecké cvičení*, které vám umožní změřit svou maximální tepovou frekvenci právě pro plavání (protože jak uvádí autoři, i Shinji Takeuchi v tomto článku, tato hodnota je většinou různá pro běh, jízdu na kole anebo plavání, a je potřeba ji změřit vždy znovu pro daný typ sportu).
*Já jej zde neuvádím záměrně, protože se jednak nepovažuji za odborníka na tuto problematiku, ale taky se jedná o cvičení, které vás dostane až na kraj vašich fyzických dovedností (protože se potřebujete dozvědět, jaká je vaše MAXIMÁLNÍ tepová frekvence) a z principu je potřeba zvážit své zdravotní dispozice, zda takové cvičení je pro vás osobně bezpečné. Zájemci se jistě k danému cvičení nakonec dopátrají ;-).
Předchozí díl:
7. díl – Únava svalů – část 2
Následující díl:
9. díl – Vyčerpávající plavání – část 1/4
No Comments