5 nejčastějších chyb v kraulu

5 nejčastějších chyb v kraulu

volný překlad youtube videa MySwimPro

Youtube kanál MySwimPro patří jedné z největších celosvětových plaveckých komunit. Její aplikaci využívají plavci po celém světě. Pro tento článek jsem využil jejich video s rozborem 5 nejčastějších chyb.
 
Považuji za přínosné a často zajímavé, když se na plavání podívám i z jiného pohledu, než je pohled Total Immersion. Při srovnání lze často najít podobnosti, anebo si naopak ujasnit, proč v TI některé věci neděláme anebo děláme jinak. To zvyšuje naše uvědomění i vnitřní motivaci a pomáhá budovat strategii, jak přistupujeme k rozvoji svého plavání. To nám umožňuje rozvíjet i své vlastní dovednosti a stávat se lepšími kouči sami sebe.

5 nejčastějších chyb v kraulu

 
0:46 chyba 1 – Dívání se dopředu
2:40 chyba 2 – Přílišné kopání
3:55 chyba 3 – Dýchání
5:11 chyba 4 – Křížení rukou a zasouvání ruky
6:39 chyba 5 – Záběr rovnýma rukama
8:57 Nemít žádný plán

Technická poznámka

obyčejný text je volný překlad z videa
modrým textem doplňuji za sebe z pohledu TotalImmersion

1 - Dívání se dopředu

Je to trochu proti intuici, nedívat se kam plaveme, ale stěna bazénu se nikam neposune a my bychom se měli dívat přímo dolů na dno bazénu. Koukání se na dno bazénu je nudné, frustrující, ale výrazně nám to pomůže plavat rychleji a efektivněji. Zvedání-zaklánění hlavy nahoru způsobuje klesání nohou dolů. Naše tělo nebude na vodě ležet ale bude vytvářet zvýšený odpor. Voda je více než 800x hustší než vzduch a naším cílem je proto maximálně snížit odpor, který naše tělo vodě klade. Proto je potřeba mířit pohledem přímo na dno bazénu.

Z pohledu TI: 100% shoda

(v TI je nácvik rovnováhy tou první a nejdůležitější dovedností, kterou je potřeba se naučit. Více najdete v článku Rovnováha je základ)

2 - Přílišné kopání

Další intuitvní představa mnoha plavců je ta, že „větší kopání nám umožní plavat rychleji“ – ale to není pravda. Jedná se o další z proti-intuitivních návyků, které se musíme naučit. Jako plavci bychom měli zaměřit pozornost z kopání na propojení záběrů s rotací boků. Když už kopeme, měli bychom kopat malými, rychlými kopy (v amplitudě palec-pata maximálně 0,5m), které vychází z boků a při kterých jsou naše nohy „téměř“ rovné. Důvodem je opět odpor vody – větší rozkmit nohou sice může znamenat větší záběr, ale způsobuje ještě větší odpor vody.

Z pohledu TI: 90% shoda

(v TI se zaměřujeme výhradně na tzv. dvoudobý kop; vše ostatní výše uvedené určitě platí)

3 - Dýchání

Prvním klíčem ke správnému dýchání je nezvedat hlavu nad hladinu. Naši hlavu bychom měli pouze vytáčet do strany a to spolu s rotací našeho těla. Při nádechu bychom měli mít hlavu položenou na vodě tak, že spodní brýle a spodní ucho zůstává pod vodou. Důvodem je opět snížení odporu ve vodě – hlava v ose těla způsobuje minimální odpor.
Druhým důležitým aspektem je způsob vydechování do vody. Co nechceme u kraulu dělat, je zadržovat dech. Naopak bychom se měli naučit pomalu a plynule vydechovat do vody – toto nám zvýší kapacitu plic a dovolí nám plavat delší úseky aniž bychom se cítili vyčerpaní.

Z pohledu TI: 90% shoda

Vědomé a pomalé plavání v duchu TI, pokud je prováděno technicky správně, by mělo být náročné na naši fyzičku, asi jako svižná chůze – tedy měli bychom ho „v pohodě udýchat“. Proto se často v TI u začátečníků naopak doporučuje při cvičeních dech zadržovat*, a udělat jen rychlý a prudký výdech při otáčení těla spolu s rychlým nádechem (jak je vidět na obrázku výše). V metodě TI mluvíme o tzv. „ukusování vzduchu“.  U plavání plného stylu v rychlejším tempu pak přecházíme k výše popsanému způsobu plynulého vydechování. 


Dovednost ve správný čas vydechnout ovlivňuje řada parametrů – technika našeho nádechu v souladu s rotací těla, rychlost našeho plavání, množství vyměněného vzduchu, pocit bezpečí atd. Proto toto doporučení nelze považovat za absolutní, jako rozhodující je zde náš vlastní pocit, jak se cítíme u jednoho nebo druhého způsobu – proto oba vyzkoušejte a uvidíte. Tímto zkoušením a experimentováním také zvyšujeme porozumění svému plavání a svou schopnost koučovat sami.
 
* tím, že nevydechneme vzduch v plicích, zvyšujeme schopnost horní poloviny těla plavat na hladině. Při nesprávném načasování vydechování nám může hrudník rychleji klesat pod hladinu a je pak těžší se při nádechu dostat nad hladinu. To ovlivňuje zpětně náš pocit bezpečí, pohody ve vodě a tím i celou naši techniku.

4 - Křížení rukou

Tato chyba ovlivňuje základní plaveckou dovednost a tou je „zachycení vody“ před záběrem. 

Co znamená křížení rukou
  • ke křížení dochází, když ruka kříží pomyslnou podélnou linii našeho těla 
  • efektem je „kývání“ se, prohýbání a „hadí“ pohyb – což opět způsobuje velký odpor pohybu ve vodě (tento pohyb dělají ryby, které si to ale s ohledem na svůj hydrodynamický tvar a odpor těla mohou, narozdíl od lidí, dovolit)
Jaký je správný pohyb ruky
  • Ruku zasouváme do vody na 11, resp. 13 hodině pomyslného ciferníku ručiček (12h je osa našeho těla.
  • Ruku zasouváme prostředníčkem naší ruky pod úhlem cca 45 stupňů, přibližně cca 0,5m před naším ramenem.
  • Ruka se po vstupu do vody pohybuje pouze po dráze na šířce ramene (tedy 11, resp. 13h hodiny) – a to i ve chvíli, kdy naše tělo rotuje – ruka nemění tuto dráhu.

Z pohledu TI: 100% shoda

(v TI mluvíme o místě zasunutí jako o „schránce“, kterou musíme protáhnout naši ruku)

5 - Záběr rovnýma rukama

Tato dovednost je jedna z těch, které oddělují opravdu rychlé plavce od těch docela rychlých, pokročilé plavce od začátečníků. Tato dovednost vám umožní dostat se na další level vašich plaveckých dovedností.
Když zabíráme (téměř) napnutou, rovnou rukou, „chytíme“ méně vody a náš záběr je slabý a směr, kterým naše rovná ruka zabírá, nás netáhne „dopředu“, ale „nahoru a dolů“.

Proto se snažíme naši ruku ohnout v lokti tak, aby vodu zachytilo celé naše předloktí –  a tím dosáhnout maximální plochy, která bude vodu zachytávat. Proto naším cílem je snažit se po natažení ruky vpřed co nejrychleji ji „vytvarovat“ do této polohy.

Ideální je pozorovat ty nejlepší plavce na světě, kteří toto mají dokonalé zvládnuté (např. zde)
 
Ideálním cvičením na rozvoj pocitu zachytávání vody je plavání s pěstmi.
 
Když zavřeme ruce v pěst, zrušíme pocity vnímání z naší dlaně (ta je citlivější) a to nás učí vnímat zachytávání vody předloktím. Toto doporučuji zařadit pro prvních několik bazénů na rozcvičení.

Z pohledu TI: 100% shoda

(u této 5. chyby dávám také 100% s malou poznámkou. Tato dovednost – správné tvarování ruky pro správné uchopení vody – je z pohledu TI pokročilou technikou, která nestojí sama o sobě, ale vychází z jiného, mnohem důležitějšího principu, a tím je správné protažení, správná hydrodynamická poloha těla a s ní spojené správná pozice rukou při splývání. Pokud se této poloze naučíme, i tato pokročilejší technika, se nám bude učit mnohem snadněji. Více se o správné pozici rukou dočtete v mém článku o bruslařské poloze Rovnováha-pokračování)

Nemít žádný plán

Jedna z velkých chyb je jít do vody a nemít plán, co chci zlepšit. Proč? Každý záběr, každý bazén, každý tréninkový set, je příležitost, jak se zlepšit – vyžaduje to naše soustředění a ochotu na sobě pracovat. Tou největší chybou je promarnit tuto příležitost, protože náš čas v bazénu je velmi vzácný a velmi krátký. Proto když jsme ve vodě, zaměřujme naši pozornost jen na ty aktivity, které můžeme dělat jen ve vodě. Ostatní naše zájmy můžou a měly by počkat.
 
Tím se kvalifikujeme do pozice toho nejlepšího osobního kouče sebe sama!

Z pohledu TI: 110% shoda

Z pohledu TI se jedná o naprosto klíčový postoj. Naším cílem je trénovat naši dovednost, a tedy náš mozek a mysl. To dokážeme jedině tehdy, pokud začneme přistupovat k našemu plavání vědomě, s uvědoměním si toho, co se s námi ve vodě děje, co nám přináší výsledky, co naopak ne. Naším rozhodnutím by se proto mělo stát, že ode dneška už neprovedu ani jeden záběr, aniž bych věděl, co jím chci zlepšovat (např. uvolněná hlava, šířka dráhy rukou, rotace hlavy spolu s tělem, vnímání laserového paprsku a desítky dalších). Tato koncentrace a trpělivost pak přináší radost z našeho trvalého zlepšování se.

Když se naučíme vnímat, co se děje ve vodě s naším tělem, naučíme se být sami sobě těmi nejlepšími kouči.

Lukáš
cadanlukas@gmail.com
No Comments

Post A Comment