Shinji Takeuchi: Špatné dýchání – část 1 (3/13)

"ŠPATNÉ DÝCHÁNÍ - ČÁST 1"

  — 3. díl — 

Tento článek je součástí 13 dílného seriálu, ve kterém prezident TI, Shinji Takeuchi, představuje základní principy pro snadnější plavání.

VOLNÝ PŘEKLAD

Řešení pro „Špatné dýchání“ – část 1

Za pocitem „nedostatečného“ dýchání může být řada příčin. Pokud je špatné dýchání i naším problémem, můžeme zkusit některá cvičení (představená zde a v dalším díle), abychom odhalili, které se týkají právě nás.

 Jedním z hlavních důvodů problémů s dýcháním je nedostatečná relaxace těla a s ní spojená „přemíra napětí“ ve svalech („ztuhlost“). Jak zjistit, zda je to i náš případ?
 

Cvičení „Medůza“ (ukázka v cca 0:40)

Stojíme nohama na dně bazénu a obličej/hlavu položíme na vodu; uvolníme úplně celé tělo, tak že uvolníme všechny klouby, včetně ramen, loktů, zápěstí, boků a kolen – naše tělo se pak bude volně vznášet na hladině, nohy budou volně „viset“ směrem ke dnu bazénu (špičky prstů na nohou se budou nejspíše i dotýkat dna). Prostě úplně jako medůza. Pokud takto vydržíme uvolněně „viset“ na vodě alespoň 30s, je to známka, že naše tělo je dostatečně uvolněné a relaxované. Tímto cvičením můžeme nejen zjišťovat jak jsme na tom, ale zároveň se tím i učíme vnímat právě ten pocit uvolnění těla ve vodě. 

Jakmile zažijeme tento pocit uvolnění, zkusíme ho aplikovat přímo do plného kraulu. Jako první krok zkusíme udržet tento pocit alespoň 4 záběry (bez nádechu). Postupně přidáváme záběry, a udržujeme stále stejný pocit uvolněnosti. Pokud jsme takto uvolnění, měli bychom být schopni uplavat polovinu bazénu (12,5m) bez jediného nádechu – a to je cílem tohoto cvičení. Pokud se nám toto povede, měli bychom být schopni plavat snadněji a s menším pocitem námahy.

Předchozí díl:

2. díl – Strach z vody

Následující díl:

Lukáš
cadanlukas@gmail.com
No Comments

Post A Comment