Shinji Takeuchi: Jak plavat bez námahy? (1. video / ze 13)

"JAK PLAVAT BEZ NÁMAHY"

 — 1. díl — 13-dílného video-seriálu prezidenta TI, Shinji Takeuchiho

„Jak plavat bez námahy?“

 
Proč se zdá být pro většinu plavců plavání náročné? Tuto otázku rozebírá v 13 dílném video-seriálu (jehož 1. video najdete v tomto článku) prezident TI Shinji Takeuchi.

Shinji Takeuchi v prvním videu představuje klíčové příčiny tohoto častého problému, na které v dalších videích navazuje a postupně je rozebírá a nabízí pro každou z nich konkrétní řešení.

Celý seriál mě velmi oslovil svou metodickou srozumitelností, přehledností a jednoduchostí natolik, že jsem se rozhodl představit* jeho myšlenky i neanglicky a nejaponsky mluvícím plavkyním a plavcům.

*Pár organizačích poznámek na úvod. Kdo nechce čekat na moje překlady, a nebojí se psané angličtiny, může se rovnou vrhnout na samostudium, níže uvádím odkaz na všech 13 videí. Ten, kdo si počká na můj překlad, může počítat navíc s tím, že jsem stručné anglické titulky přeložil a doplnil také o několik málo svých vlastních poznámek, aby byl text srozumitelnější a pomohl usnadnit pochopení jednotlivých vysvětlovaných principů. K tomu mají také sloužit i doplněné vlastnoruční obrázky. Však sami uvidíte ;-). Dalších dvanáct videí budu postupně umisťovat zde do blogu s odkazy na předchozí a budoucí díl.

Celý seriál v originálním znění s anglickými titulky najdete na Youtube zde. 

Pojďme se tedy rovnou „ponořit“ do světa  TI, jak jej v současnosti vyučuje jeden z jeho nejpopulárnějších trenérů. Budu velmi rád, pokud se podělíte o své zkušenosti, co z nabízeného jste třeba vy sami vyzkoušeli a co z toho bylo nejvíce přínosné.

Volný překlad:

Shinji Takeuchi na otázku, proč pro nás plavání není lehké, odpovídá představením 5 základních principů, se kterými se potýká většina amatérských plavců:

1. Přirozený strach z vody

Pokud máme (i podvědomý) strach z vody, naše tělo bude neustále v napětí, a to i když si to nebudeme uvědomovat, nebo si to nebudeme chtít přiznat.

Zvýšené napětí svalů rychleji spotřebovává kyslík a vytváří více oxidu uhličitého, což urychluje nástup únavy.

Pro svou skrytost může tento strach provázet i plavce, kteří plavou relativně pravidelně a ani si jej neuvědomují.

Řešení najdete ve videu č.2.

2. Špatné dýchání

Hlavními důvody pro nesprávné dýchání jsou zbytečně velké napětí ve svalech a samotný způsob-technika dýchání.

Řešení těchto příčin najdete ve videu č.3, videu č.4 a videu č. 5.

3. Únava svalů

Během plavání zapojujeme velké množství svalů, které se časem unaví.

Řešení najdete ve videu č.6 a videu č.7

4. Náročnost plavání na naši celkovou fyzičku

Pokud používáme zbytečně hodně energie, může se nám jevit plavání jako „náročný sport“. Jedním z ukazatelů může být naše tepová frekvence.

Co nám může o našem plavání říci tepová frekvence, najdete ve videu č.8

5. Plavání celkově vnímáme jako vyčerpávající

Pokud vydáváme příliš mnoho energie, která má na naši kvalitu plavání, na rychlost a i celkovou radost jen velmi malý vliv,  pokud se dlouhodobě nikam neposouváme, nezlepšujeme, můžeme začít cítit plavání jako vyčerpávající a frustrující … a odtud je jen kousek k tomu podívat se po jiném sportu a přestat plavat úplně.

Hlavní technické prvky najdete ve videu 9, videu 10, videu 11 a videu 12.

Bonusové, 13. video, ukazuje, jak klíčové technické prvky vypadají a jak je lze také s úspěchem trénovat na suchu, jako přípravu před samotným plaváním.

Pokud poznáme, odkud pramení naše pocity, že plavání je těžké, můžeme se zaměřit a hledat konkrétní řešení. Přeji vám, ať se pro vás plavání stává méně náročným, vyčerpávajícím a ať v něm nacházíte stále více radosti. K tomu ať vám slouží i tento seriál.

Předchozí díl:

Následující díl:

Lukáš
cadanlukas@gmail.com
No Comments

Post A Comment